Czujniki potencjału Redoks i jego zastosowanie w analizie wody
Wartość Potencjału Redoks nazywany również ORP skrót od oxidation reduction potencial, to niezwykle istotny parametr we współczesnym procesie analizy wody.
Potencjał redukcji i utleniania to nic innego jak miara właściwości utleniających utleniacza lub właściwości redukujących reduktora w reakcjach redoks, czyli zdolności do oddawania lub przyjmowania elektronów przez jony lub cząsteczki.
Jak i dlaczego jest używany ORP ?
Podczas pomiaru parametrów wody poziom ORP (Redoks) odpowie nam na pytanie jak bardzo zanieczyszczona lub czysta jest woda. Woda czysta, przeznaczona do picia ma wyższy poziom Redoksu i z reguły waha się miedzy 200-600 mv.
Woda brudna, wysoce zanieczyszczona będzie miała poziom Redoksu znacznie niższy
np. ok -100mV.
Woda zupełnie wolna od zanieczyszczeń wręcz sterylna, będzie miała Redoks powyżej 800mV!
Sondy pomiaru poziomu potencjału Redoks w basenach kąpielowych są niezwykle wrażliwe na zastosowany środek dezynfekujący.
Chlor dodany do wody basenowej powoduje utlenianie zanieczyszczeń a wówczas poziom Redoksu wzrośnie, bowiem woda staje się coraz czystsza, a jego odczyt powinien się wahać miedzy 650 -750 mV. Odczyty zaczną spadać wraz z upływem czasu i zanikaniem poziomu chloru w wodzie.
Pomimo tego, że potencjał Redoks z reguły odpowiada poziomowi środka dezynfekującego obecnego w wodzie , ważne jest ,aby pamiętać, że nie mierzy on poziomu użytej substancji. Mierzy za to zdolności tych substancji do oczyszczania i dezynfekcji wody.
Jak widać poziom potencjału Redoks to niezwykle istotny parametr, na podstawie którego możemy uzyskać wiele ważnych informacji tak potrzebnych do prawidłowej analizy wody.