0 0
Read Time:1 Minute, 13 Second

Czujniki potencjału Redoks i jego zastosowanie w analizie wody

Wartość Potencjału Redoks nazywany również ORP skrót od oxidation reduction potencial, to niezwykle istotny parametr we współczesnym procesie analizy wody.

Potencjał redukcji i utleniania to nic innego jak miara właściwości utleniających utleniacza lub właściwości redukujących reduktora w reakcjach redoks, czyli zdolności do oddawania lub przyjmowania elektronów przez jony lub cząsteczki.

Jak i dlaczego jest używany ORP ?

Podczas pomiaru parametrów wody poziom ORP (Redoks) odpowie nam na pytanie jak bardzo zanieczyszczona lub czysta jest woda. Woda czysta, przeznaczona do picia ma wyższy poziom Redoksu i z reguły waha się miedzy 200-600 mv.

Woda brudna, wysoce zanieczyszczona będzie miała poziom Redoksu znacznie niższy

np. ok -100mV.

Woda zupełnie wolna od zanieczyszczeń wręcz sterylna, będzie miała Redoks powyżej 800mV!

Sondy pomiaru poziomu potencjału Redoks w basenach kąpielowych są niezwykle wrażliwe na zastosowany środek dezynfekujący.

Chlor dodany do wody basenowej powoduje utlenianie zanieczyszczeń a wówczas poziom Redoksu wzrośnie, bowiem woda staje się coraz czystsza, a jego odczyt powinien się wahać miedzy 650 -750 mV. Odczyty zaczną spadać wraz z upływem czasu i zanikaniem poziomu chloru w wodzie.

Pomimo tego, że potencjał Redoks z reguły odpowiada poziomowi środka dezynfekującego obecnego w wodzie , ważne jest ,aby pamiętać, że nie mierzy on poziomu użytej substancji. Mierzy za to zdolności tych substancji do oczyszczania i dezynfekcji wody.

Jak widać poziom potencjału Redoks to niezwykle istotny parametr, na podstawie którego możemy uzyskać wiele ważnych informacji tak potrzebnych do prawidłowej analizy wody.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
100 %